Mini ZOO

Koza karłowata

Koza karłowata – gatunek udomowiony na terenie Azji Mniejszej, Mezopotamii i Egiptu. Najmniejsza spośród wszystkich kóz osiąga wysokość 40 cm. Hodowana dla mięsa, mleka oraz jako zwierzę pociągowe i juczne.

Owca czteroroga

Owca czteroroga – inaczej „owca św. Jakuba”, to rasa pochodząca prawdopodobnie z terenów dzisiejszej Syrii. Cechą  rozpoznawalną tego gatunku jest obecność dwóch par rogów, które mogą osiągnąć nawet 40 cm długości; umaszczenie czarne, brązowe, szare lub białe ale zawsze łaciate. Hodowana głównie ze względu na wartość użytkową mięsa i mleka.

Koza syryjska /Capra hircus hircus

Jest to rasa kozy domowej wywodząca się od kozy bezoarowej zamieszkującej góry Afganistanu, Azję Mniejszą i Kaukaz. Samce mają bardziej okazałe rogi niż samice. Żywią się roślinami, aktywne są rano i o zmierzchu. Samica wydaje na świat 1 do 4 koźląt. W niewoli żyje do 12 lat.

Osioł domowy /Equus asinus/

Gatunek udomowiony, ceniony jako zwierzę juczne, pociągowe i wierzchowe w krajach śródziemnomorskich, w południowej Azji i w Ameryce Południowej.
 Osioł został udomowiony już w starożytnym Egipcie. Pochodzi od dzikiego osła, żyjącego w północnej Afryce. Jest zwierzęciem bardzo wytrzymałym i mało wymagającym. Dobrze znosi zarówno upały jak i niskie temperatury