Pomniki przyrody

Bogata i różnorodna flora ogrodowa stanowi niewątpliwie atrakcję dla odwiedzających to miejsce. Na niewielkim stosunkowo obszarze rośnie blisko 500 drzew reprezentujących ponad 50 gatunków, wiele krzewów i bylin. Do najciekawszych gatunków należą: miłorząb dwuklapowy, buk pospolity odmiany purpurowej, magnolie czy tulipanowiec amerykański. Rośnie tu dużo pięknych różaneczników, powojników, istnieje kolekcja róż i roślin skalnych.

 

POMNIKI PRZYRODY

 

Miłorząb dwuklapowy /Ginkgo biloba/ - grupa 4 okazów

Obwód pnia: 171 cm
Wysokość: 15 m
Obwód pnia: 137 cm
Wysokość: 15 m
Obwód pnia: 71 cm
Wysokość: 8 m
Obwód pnia: 180 cm
Wysokość: 16 m
Na liście pomników: od 2006 r.

Miłorząb jest dziś jedynym przedstawicielem rodziny, która przed 200 milionami lat była szeroko rozpowszechniona. Ponieważ wygląda jak jego niegdysiejsi krewni, nazywany jest "żywą skamieliną". Miłorząb należy do nagozalążkowych, a więc jest bliżej spokrewniony z roślinami iglastymi niż z drzewami liściastymi należącymi do okrytozalążkowych. Ojczyzną tego gatunku są Chiny, gdzie już nie występuje w stanie naturalnym, jednak od dawna był otaczany szacunkiem i sadzony w ogrodach przyświątynnych, dzięki temu przetrwał do naszych czasów. Posiada miękkie, długoogonkowe, wachlarzowate liście. Kwiaty męskie tworzą kotkowate kwiatostany. Kwiaty żeńskie wyrastają po dwa na długich szypułkach. Zarodki są otoczone osłonką, której zewnętrzna część staje się mięsista, przybiera barwę żółtawą i nieprzyjemnie pachnie kwasem masłowym. Duże owalne nasiona znajdujące się wewnątrz osłonki są jadalne. Miłorząb toleruje zanieczyszczenie powietrza, dlatego dobrze znosi warunki panujące w naszych miastach.

Buk zwyczajny odmiana purpurowa /Fagus sylvatica f. purpurea/ - 2 okazy

Obwód pnia: 279 cm
Wysokość: 15 m
Obwód: 195 cm oraz 164 cm (okaz dwupniowy)
Wysokość: 14 m
Na liście pomników od 2006 r.

Buk jest rozłożystym drzewem o eliptyczno-jajowatych z pofałdowanymi brzegami liśćmi, które wiosną są pokryte bladozielonymi, jedwabistymi włoskami, zmieniającymi z czasem barwę na ciemnozielony a jesienią na żółty do pomarańczowo-brązowego. Korowina buka jest szara i gładka. Owoce, zwane bukwią, to trójkańciaste, błyszczące orzechy znajdujące się po 2-3 w kolczastej okrywie. Lasy bukowe, buczyny, występują w górach i w północno-zachodniej części Polski. Przez niektórych nazywane są "świętymi przybytkami", ponieważ pomiędzy wysokimi, srebrzystymi kolumnami pni i pod kopułami koron, chroniącymi przed każdym zewnętrznym hałasem, poczuć się można jak w średniowiecznej katedrze. Przez leśników buk nazywany jest również "matką lasu", ponieważ z jego opadłych liści powstaje zasobna próchnica, owocami zaś żywi się wiele zwierząt.

Platan klonolistny /Platanus acerifolia/

Obwód pnia: 422 cm
Wysokość: 25 m
Na liście pomników od 1994 r.

Występujące w Europie Środkowej bardzo okazałe, potężne drzewo liściaste o wysokości dochodzącej do 40 metrów. Korona bardzo szeroka i wysoko sklepiona. Platan wyróżnia się szarobrunatną korą, która odpadając cienkimi, dużymi i okrągławymi płatami pozostawia jasnożółte plamy. Liście są ułożone skrętolegle i w swym zarysie przypominają liście klonu. Kuliste owocostany zwisają na długich szypułkach, pozostając na drzewach także zimą. Platan jest drzewem względnie odpornym na zanieczyszczenie środowiska pyłami i spalinami. Z tego właściwie względu często sadzony jest w dużych miastach jako drzewo parkowe, a także w alejach i przy ulicach.

Sosna czarna /Pinus nigra/

Obwód pnia: 234 cm
Wysokość: 17 m
Na liście pomników od 1994 r.

Wiecznie zielone drzewo szpilkowe dochodzące do 30 metrów wysokości. Dość pospolite i szeroko rozpowszechnione w południowej części Europy Środkowej, na Bałkanach oraz w pewnych częściach obszaru śródziemnomorskiego. Nierzadko również sadzone w miejskich parkach i ogrodach, a także uprawiane w lasach. Kora pnia sosny jest grubo bruzdowana i podzielona na łuskowate płaty. Natomiast na młodszych gałęziach jest ona bardzo ciemno zabarwiona, a często nawet zupełnie czarna. Ciemnozielone, sztywne i długie szpilki, dochodzące do 15 cm długości, wyrastają po dwie na krótkopędach. Drewno sosny czarnej jest bardzo żywiczne, zwykle żółtawego koloru i głównie stosuje się jako materiał budulcowy lub do produkcji celulozy. Sosna czarna jest bardzo ważnym gatunkiem lasotwórczym w suchych rejonach wapiennych gór Europy Środkowej i Południowej.

Dąb szypułkowy /Quercus robur/ - 3 okazy

Obwód pnia: 324 cm
Wysokość: 27,5 m
Na liście pomników od 1996 r.

Obwód pinia: 328 cm
Wysokość: 14 m
Obwód pnia: 318 cm 
Wysokość: 16 m
Na liście pomników od 2006 r.

Najpospolitszy gatunek dębu w Polsce, występujący na terenie całego kraju w lasach liściastych i mieszanych. Rośnie szczególnie chętnie na glebach świeżych lub wodogruntowych. Drzewo dorasta do 45 metrów wysokości. Korona jest szeroka i wysoka, często z bardzo rozłożystymi konarami. Pień, potężny i walcowaty, pokrywa ciemnoszara oraz głęboko pobrużdżona kora. Liście dębu, odwrotnie jajowate i nierówno wrębne, osadzone są na krótkich ogonkach. Owoce, tzw. żołędzie wiszą na długich szypułkach, stąd nazwa dębu - szypułkowy. Między dwudziestym a dwusetnym rokiem życia drzewo osiąga swoją górną granicę wzrostu i odtąd przyrasta tylko na grubość. Stare dęby tego gatunku mogą liczyć sobie nawet 1000 lat. Często podlegają ochronie jako pomniki przyrody.